وبلاگ

آخرین مطالب پژوهشی و تحقیقی مرتبط با ساز سنتور و موسیقی سنتی را در وبلاگ پژوهشکده سنتور بخوانید

فا خرک نُهم

1403/01/21
در این نوشتار به مطالبی درباره‌ی صدادهیِ خرک 9 سنتور و تغییراتی که به واسطه‌ی آن در کارگان (رپرتوار) و کوک سنتور به وجود آمده، پرداخته شده است.
ادامه مطلب »

سیستم تعدیل فشار

1402/09/02
در این مطلب شما را با سیستم تعدیل فشار بیشتر آشنا می‌کنیم
ادامه مطلب »

مصاحبه‌ی روزنامه‌ی سوئیسی با داوود شیرازی و افرایم سالتزمن

1400/09/07
افرایم سالتزمن چهارسال قبل با داوود شیرازی در تهران آشنا شد و حالا این ایرانی در فستیوال هاکبرت در بین خواهد نواخت.
ادامه مطلب »

انتشار آلبوم به یاد دوست از جواد بطحایی

1399/11/04
آلبوم به یاد دوست به تک نوازی جواد بطحایی و به یاد استاد محمدرضا لطفی نوازنده‌ی تار منتشر شد.
ادامه مطلب »

کلاس‌های مجازی و آنلاین سنتور

1399/09/17
با شیوع ویروس کووید 19، با تعطیلی بسیاری از آموزشگاه‌ها و کلاس‌های موسیقی اساتید و هنرجوها رو به کلاس‌های مجازی آورده‌اند. این کلاس‌های مجازی نکات مثبت و منفی بسیاری دارند.
ادامه مطلب »

خرک سنتور

1399/09/10
استفاده از خرک خوب و با کیفیت روی صدای یک سنتور تاثیر بسیار زیادی دارد. بدون تردید استفاده از خرک‌های با کیفیت برای یک سنتور حرفه‌ای واجب است.
ادامه مطلب »

سنتور نوازی معاصر

1399/09/04
شما در مطلب اساتید سنتور می‌توانید مختصری از زندگی برترین نوازندگان سنتور ایران را مطالعه کنید. علاوه بر این اساتید سنتور نوازندگان دیگری نیز هستند که به شیوه‌ی جدیدی از سنتورنوازی روی آوردند که به اصطلاح به آن سنتور نوازی معاصر می‌گویند.
ادامه مطلب »

برخی مشکلات سنتور و راهکارهای آن

1399/08/29
 شما در برخی موارد نادر و با مرور زمان ممکن است با مشکلات کوچکی در سنتور رو به رو شوید. در زیر علت و راهکارهایی برای این مشکلات آورده شده است. بعضی از مشکلاتی که در زیر ذکر شده است بسیار نادر هستند و ممکن است شما در طول دوره‌ی نوازندگی خود یکبار هم با آن‌ها رو به رو نشوید، اما دانستن راه حل‌های آن‌ها خالی از لطف نیست.
ادامه مطلب »

ترجمه کلمات تخصصی سنتور و موسیقی

1399/08/27
گاهی اوقات برای ترجمه متنی از فارسی به انگلیسی و یا انگلیسی به فارسی نیاز به کلمات تخصصی موسیقی داریم، در زیر لیستی از پرکاربردترین کلمات موسیقی و سنتور و ترجمه‌ی انگلیسیشان را برای شما گردآوری کردیم.
ادامه مطلب »

دشیفراژ یا یکباره نوازی

1399/08/26
دشیفراژ یا Sight-Reading به معنای اجرای قطعه‌ای موسیقیست که تا به حال آن را ندیده و نه نواخته‌اید. این مهارت مانند توانایی یک بازیگر برای اجرای دیالوگیست که برای اولین بار آن را می‌بیند. دشیفراژ لغتی فرانسویست اما برای آن‌ها به معنای یکباره نوازی نمی‌باشد و بیشتر برای جنبه‌های تحلیلی استفاده می‌شود. لغت فرانسوی بهتر برای این مهارت می‌تواند  Lecture à vue باشد.
ادامه مطلب »

آموزش تعویض سیم سنتور روان کوک

1399/08/18
یکی از مشکلات بزرگی نوازندگان سنتور با آن رو به رو هستند پاره شدن سیم‌های سنتور به خصوص سیم‌های زرد است که می‌تواند دلایل مختلفی از جمله زنگ زدن سیم و یا بالا بردن بیش از حد کوک داشته باشد. در زیر به شما آموزش می‌دهیم که چگونه خودتان سیم‌های پاره شده را جایگزین کنید.
ادامه مطلب »

نت سنتور

1399/08/18
برای آشنایی با نت سنتور مطلب زیر را مطالعه فرمایید.
ادامه مطلب »