روان‌ کوک سنتور چیست؟

روان کوک نسل جدید گوشی های سنتور است که تحقیق و توسعه آن از سال 1385 توسط داوود غلامی شیرازی در پژوهشکده سنتور آغاز شد و در سال 1386 با شماره ثبت 44427 در اداره كل ثبت شركت‌ها و مالكيت‌های صنعتی به عنوان اختراع ثبت گرديد. روانکوک با قیمت مناسب درصد زیادی از مشکلات کوک سنتور را حل کرده و با خرید و نصب آن بر روی سنتور شاهد بهینه سازی کوک سنتور به مقدار زیادی خواهید بود.

روان کوک نسل جدید گوشی های سنتور است که تحقیق و توسعه آن از سال 1385 توسط داوود غلامی شیرازی در پژوهشکده سنتور آغاز شد و در سال 1386 با شماره ثبت 44427 در اداره كل ثبت شركت‌ها و مالكيت‌های صنعتی به عنوان اختراع ثبت گرديد. روانکوک با قیمت مناسب درصد زیادی از مشکلات کوک سنتور را حل کرده و با خرید و نصب آن بر روی سنتور شاهد بهینه سازی کوک سنتور به مقدار زیادی خواهید بود.

مقایسه روان کوک با گوشی های معمولی

 در سنتور با سيستم كوك معمولي سيم دور يك ميله ي فلزي مخروطي كه گوشي نام دارد مي پيچد

اين مسأله باعث مي شود كه هنگام چرخش ، سيم به اندازه ي محيط گوشي كشيده يا رها شود كه معمولا براي رسيدن به يك كوك دقيق محيط اين گوشي ها بسيار زياد است. و باعث مي شود كه اكثر اوقات صدا بالا يا پايين تر از حد دلخواه قرار گيرد و نوازنده براي رسيدن به مطلوب بايد وقت زيادي را صرف كند .
اما در روان كوك چون سيم به مهره اي وصل است كه در اثر حركت چرخشي پيچ ، حركت طولي مي كند و چون قطر و گام پيچ مورد استفاده بسيار ريز است ، كشيده يا رها شدن سيم بسيار كم، به تدريج و بسيار نرم صورت مي گيرد. 
تنها عاملي كه با وجود روان كوك ممكن است سبب تغيير كوك شود انقباض و انبساط سيم و درصدِ كمي هم بدنه ي جعبه ي رزنانس سنتور است كه اميد است با طراحي سيم مخصوص سنتور، مشكل برطرف شود ، چون سيم هاي فعلي كه براي سنتور مورد استفاده قرار مي گيرند براي سنتور طراحي نشده و كاربرد اصلي آن ها در صنعت و فنر سازي است.
در سيستم قديمي گوشي هاي سنتور چون سيم دور گوشي مي پيچد ، سيم همواره در جهتي به گوشي فشار مي آورد كه آن را چرخانده و باز كند. تنها عامل باز دارنده ي حركت گوشي اصطحكاك است. در صورتي كه در روان كوك سيم به مهره ي داخلي متصل است و دنده هاي پيچي كه از اين مهره رد شده است باعث بازدارندگي %100 در جهت شل شدن از سمت گوشي مي شود.
 
بدنه ي اصلي روان كوك در چوب ثابت است و نمي چرخد
اين عامل باعث مي شود كه از مشكلات ناشي از چرخش گوشي هاي قديمي كه شامل حركت خشك و دنده ايِ گوشي ، خراب شدن چوب به مرور زمان ، فعل و انفعال چوب و تأثير آن در عدم ماندگاري كوك و . . . مي شود ، رهايي يابيم . 
لازم به ذکر است که وقتی که ما با سیستم قدیمی سنتور خود را کوک میکنیم در واقع همواره در حال خراب کردن کلاف هستیم که شامل ترک خوردن و گشاد شدن تدریجی سوراخ ها میشود به همین دلیل نصب روان کوک بر روی همه ی سنتورها به ویژه سنتورهای نفیس و قدیمی ضرورتی حیاتی دارد!
 
حركت چرخشي بسيار نرم روان كوك
چون كوك كردن به وسيله ي روان كوك احتياج به صرف نيروي زيادي ندارد اين امكان وجود دارد كه به وسيله ي دست و بدون واسطه ي كليد كوك عمل چرخاندن و كوك را انجام دهيم اما چون فضاي كناري سنتور در سمت كلاف بسيار محدود است اين فضا وجود ندارد كه دست انسان بتواند سر گوشي را بگيرد و آن را بچرخاند لذا تصميم بر آن شد كه به وسيله ي يك پيچ گوشتي كوچك عمل كوك صورت گيرد . 
لازم به ذكر است كه در نمونه هاي اوليه امكان كوك كردن با دست را با افزايش طولِ پله اي گوشي ها به وجود آورده بوديم كه اين افزايش طول باعث بروز مشكلات ديگري از قبيل كج شدن تدريجي گوشي ها و جا نشدن ساز در جعبه هاي معمولي ، سنگين شدن ساز ، گراني قيمت تمام شده و . . . مي شد.
 
استاندارد سازي و يكسان سازي حركت چرخشي كوك در همه ي سنتور هاي مجهز به روان كوك
در سيستم قديمي كوك سنتور حتي اگر 2 سنتوري كه يك سازنده مي سازد را آزمايش كنيم مي بينيم كه نرمي و سفتي گوشي ها با هم متفاوت است ، اما روان كوك اين امكان را به وجود مي آورد كه حركت چرخشي و كوك در همه ي سنتور هاي مجهز به روان كوك يكسان و استاندارد باشد . 
 
اين محصول در كشور ايران طراحي و توليد شده است ، لذا در صورت مشاهده ي هر نوع محصول كپي در هر فروشگاه و يا مشاهده ي استفاده ي محصول كپي توسط سازندگان ساز ، علي رغم اينكه محصول كپي ساخت هر كشور غيري باشد ، متخلفان سريعا تحت پيگرد قرار خواهند گرفت! 


در صورتی که از مطالب وب سایت ما رضایت داشتید، لطفا با کلیک روی لینک زیر در سایت گوگل به ما 5 ستاره داده و نظر خودتون رو برامون بنویسید.

درج نظر و امتیاز در گوگل