برخی مشکلات سنتور و راهکارهای آن

 شما در برخی موارد نادر ممکن است با مشکلات کوچکی در سنتور رو به رو شوید (بدون شک مشکلات سنتور روان کوک بسیار کمتر است). در زیر علت و راهکارهایی برای این مشکلات آورده شده است. بعضی از مشکلاتی که در زیر ذکر شده است بسیار نادر هستند و ممکن است شما در طول دوره‌ی نوازندگی خود یکبار هم با آن‌ها رو به رو نشوید، اما دانستن راه حل‌های آن‌ها خالی از لطف نیست.

شنیده شدن صدای گز گز هنگام نواختن برخی نت‌ها

گاهی اوقات این مشکل می‌تواند از مفتول روی خرک، مفتول روی شیطانک (پایین بودن شیطانک و با ضربه‌ی مضراب صدای وز تولید می‌کند، برای حل این مشکل باید مفتول تعویض شود و مفتولی با قطر بیشتر قرار داده شود)، شیار شیطانک (به علت کم عمق بودن شیار سیم روی مفتول تکان می‌خورد و باعث ایجاد گز می‌شود.)، بالا بودن یک طرف شیطانک و گیر کردن به سیم و در آخر نیز مشکل پیچ.

بیشتر مشکلات زیر به جز مشکل پیچ، در سنتورهای گوشی معمولی اتفاق می‌افتد. اگر یکی از سیم‌های سنتور روان کوک شما به گز دادن افتاد ،دلیل آن در 99% موارد پیچ می‌باشد و باقی مشکلات قبل از فروش ساز به شما رفع شده و شما با آن‌ها رو به رو نخواهید شد.

 

 

راهکار برای رفع مشکل پیچ

این مشکل ممکن است به مرور زمان در سنتورهای روان کوک شده (اکثرا در سیم‌های سفید)  دیده ‌شود. شما ابتدا باید نتی که گز می‌دهد را پیدا کنید، سپس به طور ادامه دار روی آن نت مضراب بزنید و پیچ‌های آن نت را تک به تک با انگشت به داخل فشار دهید تا پیچی که باعث ایجاد گز می‌شود را پیدا کنید. اگر مشکل از 4 پیچ آن نت نبود، بقیه پیچ‌های سازتان را به ترتیب امتحان کنید. معمولا شما همان فشار کوچکی که به پیچ وارد می‌شود گز ساز را برطرف می‌کند اما ممکن است مدتی بعد دوباره صدای گز گز برگردد. بهترین راه برای برطرف کردن دائمی صدای گز تعویض پیچ و قرار دادن پیچی کوتاه‌تر است.

با دستگاهی شدن پیچ‌های روان کوک در آینده دیگر شاهد این مشکل نخواهیم بود.

 

 

شکستن خرک سنتور

مشکلی که به ندرت دیده می‌شود و تنها راه حل آن تعویض خرک است. برای تعویض خرک به ارتفاع خرک‌ها دقت کنید، خرک‌های سیم‌های سفید همیشه از خرک‌های سیم‌های زرد بلندتر است.

 

 

شیب شیار روی شیطانک

اگر شیب شیار سیم روی شیطانک زاویه‌ی نامناسب داشته باشد باعث ایجاد مشکل در کوک می‌شود. سیم به سختی کوک می‌شود و به راحتی از کوک خارج می‌شود و احتمال پاره شدن سیم زیاد است. شما این مشکل را در هیچ کدام از سنتورهای مدل‌های مختلف پژوهشکده، مشاهده نخواهید کرد.

 

 

سفت بودن پیچ و کوک نشدن

اگر شما از سازهای تولید پژوهشکده سنتور خرید کنید با این مشکل رو به رو نخواهید شد، اما اگر ساز روان کوک شده از سازنده‌ی دیگری خریداری کنید ممکن است با سفت بودن پیچ مواجه شوید. این سفتی از تنگ بودن سوراخ مهره است که راهکار آن قلاویز زدن آن است. به دلیل نبود ابزار مناسب در خانه، این امکان برای تمام نوازندگان وجود ندارد و تنها راه شما تعویض سیم و مهره است.

 

 

 


*
*
*
 
Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA code
در صورتی که از مطالب وب سایت ما رضایت داشتید، لطفا با کلیک روی لینک زیر در سایت گوگل به ما 5 ستاره داده و نظر خودتون رو برامون بنویسید.

درج نظر و امتیاز در گوگل